Értesítések
Minden törlése

Kenderbeton összetevői!

   RSS

1
Topic starter

Sziasztok várom, hogy kinek milyen 5lete van a kenderbeton összetevőinek feltárására? 🙂

Szia Alex, konkrétan a kötőanyagra gondolsz?

4 Answers
2

Laci jól beszél, többször le lett már írva... Ott is itt is:

http://www.kenderhaz.hu/2014/09/a-hidraulikus-mesz-es-a-hidraulikus-potlekok-meszes-habarcsokhoz/

A gyakorlati tapasztalat az, hogy többféle meszes cucc szóba jöhet, majdnem minden jó eredményt hoz, megfelelően felhasználva. Az a nem mindegy, hogy nekünk Magyarországon mi lenne ideális puccolánnak, mi az ami nagy mennyiségben, olcsón elérhető. Mész, mészhidrát van. NHL, románcement az az ami nincs. Szóba jöhet: téglapor, zeolit, biocement, stb. Erre kellenek kisérletek, tesztek. Sokminden eleve kizárva: gipsz- a fagyállóság miatt, olyan kötőanyag mely párazáró, na az sem ideális. Ami nem hidraulikus, az se jó. Egyenlőre az NHL-t importból kell fedezni, melynek fajlagos költsége elenyésző. 

Elárulok egy titkot a kender pozdorja simán oltott mésszel is bedolgozható, csak nem mindegy hány év mire kiszárad a 40-50 cm-es fal közepe! Ezért kell kötésGYORSÍTÓ! ala puccolán

Üdv

Zoli

Jó lenne, ha valaki lehetséges keverési arányokat ide feltenne! Amint időm engedi, és anyagot tudok beszerezni, mintákat készítek és közzéteszem itt az eredményt! persze labor, az nincsen, de persze a legnagyobb gond, a porlódó kötőanyag az 1-2 hét után látszik! Volt olyan mintatéglám, melynek külső felülete kemény volt, eltörve a belseje elporlott. De láttam olyan videot, melyen azt mutatták be, hogy a gyári kötőanyaggal készített kenderbeton is bizony szét tud esni porlódó kötőanyag miatt. Talán a kristályosodás nem indult be....

1

Admin itt leírta: http://www.kenderhaz.hu/2015/06/epitesi-mesz-hidraulikus-meszek-mi-kell-a-kenderbetonhoz/ Az összetevők arányával lehet kísérletezni attól függően milyen felhasználás a cél: tégla, zsaluzott fal, lőtt keverék. Mindenképp tesztelni kell a megkötött elem tulajdonságait, és a tömörítés sem mindegy. A kötéslassító nem tudom minek így is elég lassan köt.

1

Lehet kísérletezni, sőt érdemes is. Mi is próbáltuk, de ki az aki felmerne építeni egy olyan házat aminek az építőanyaga nincs bevizsgálva. Vagy alkalmas, vagy nem. Ezért mi maradunk a bevizsgált, sajnos drága külföldi kötőanyagnál, melynek összetétele nem ismert. Ha megvan a kenderbeton kocka, azt be is kell vizsgáltatni. Idő és nagyon sok pénz. Egy keverőüzem ára: telek, épület, keverőüzem kb. 160 millió + targonca stb. Ha valakinek van ennyi pénze keresse az Admint. ÉMI által kiadott NMÉ /Nemzeti Műszaki Értékelés/ költségeit is magánemberek és cégek tették össze. Ezt lehetne a keverőüzemmel is.

A tégla porlásának az oka az idő előtti kiszáradás, és hogy a széndioxid a kötéshez csak a külső réteget érte el a környező levegőből. A minimális átkristályosodáshoz jelen kell lennie valamennyi víznek és mivel a levegő kb 400ppm CO2-t tartalmaz aminek jelentős idő kel a felvételéhez ami idejig meg kell akadályozni a kiszáradást a zsugorodási károsodások miatt és mert a víz szénsavként transzportálja a széndioxidot a belső rétegekbe. Áthidalható ez az időtartam egyéb gyors kötésű adalékokkal, viszont azok mind rontják a kötött falazat páradiffúziós értékeit. Megoldást jelenthet a kényszerkötés bevitt széndioxiddal vagy széndioxidot felszabadító adalékanyaggal, viszont akkor a mész kötés karbonlábnyom egyenlege elvész és jelentősen megdrágítja.

0

Nem vagyok épanyagspecialista, de mint ép. mérnök viszont szakmabeli.

A kötőanyagot zsákosan meg lehet szerezni. Viszont: miután az ÉMI engedélyezés hőszigetelő és nem teherhordó szerkezetre vonatkozik, így gondolom a kérdés egy kicsit szabadabb. A szakmai források traszcementet írnak, ill hidraulikus meszet. Továbbá alkalmaznak kötéslassítóként citromsavat. Ezenkívül víz. Ha én építenék, valószínű hogy megelégednék a hidraulikus mésszel mint kötőanyaggal. Interneten pontos vízadagolás is van melyet a keverésnél két részletbe ajánlott hozzáadni. Normál kender rostanyag a súlyánál 4szer több vizet vesz fel a keverésnél. Ha építek, csinálok nyilván próbakockát. Persze legjobb feleletet a Domaszéki építő tud adni: Horesnyi Béla 70/ 6080280. üdv. IKA

Jajj, ezek nem teljesen így vannak... Talán a Béla ami helyes a hozzászólásból... A citromsavval vigyázz!!! Én is belefutottam, csak legalább 8 éve, a LIME nem azt jelenti!!! Pláne nem kell "kötéslassító"!

Share: